За нас
ЦПЛР ОУО гр. Хасково
Кратка история
Центърът за подкрепа за личностно развитие - самостоятелно ученическо общежитие гр. Хасково е създаден 01. 09. 1976 година. В него живеят ученици от различни държавни и общински училища в града. Педагогическият колектив е съставен от възпитатели, чиито брой се е променял в съответствие с броя на учениците живеещи в общежитието. Много лични и професионални качества са необходими на работещите педагози, за да създадат екип, който да успее да обедини и работи с ученици от различни училища, с различни интереси и социален статус и различни географски области в България.
Визия и принципи на развитието
- Ориентираност към личността.
Най- важната задача за нас е опазване на живота и здравето на отделната личност.
- Равен достъп
Всеки ученик постъпил в общежитието има право да получи качествено образование, което отговаря на нуждите и способностите му.
- Сътрудничество.
Успешната образователна и възпитателна политика се основава на широко участие в сътрудничество с други институции от концепцията до изпълнението.
- Отговорност.
Всички членове на педагогическата колегия и помощно- обслужващия персонал, ангажирани с дейността в общежитието, носят отговорност за постигане на трайни ефекти с дългосрочно въздействие.
- Гъвкавост.
Възпитателната дейност е ориентирана към многообразните личностни потребности и предоставя възможности за свободен избор на учениците.
- Единство в многообразието.
Подготовката и възпитанието на децата и младите хора се осъществяват в рамките на единна културно-образователна среда, която създава гаранции за защита и развитие на отделните култури и традиции в образователна политика и общо културно-езиково пространство.
- Новаторство.
Административното ръководство и педагогическия колектив демонстрира воля и възможности за възприемане на нови подходи и философии с цел постигане на по-добри резултати.
- Автономност.
ЦПЛР, като част от системата на образованието провежда собствена политика, отговаряща на държавните образователни изисквания.
- Отчетност.
Всички участници във възпитателната дейности отговарят и се отчитат за своите действия с цел осигуряване на ефикасност, ефективност и резултатност на политиките.
- Ефективност.
Динамично управление, реализация и обвързване на ресурсите с конкретни резултати, оценка на миналия опит и бъдещото въздействие.
- Законосъобразност.
Всички цели, приоритети, мерки и конкретни действия съответстват на Конституцията на Република България, ЗПУО и другите нормативни актове.
СИЛНИ СТРАНИ
- Стремеж към конкретни действия на педагогическата общност за постигане на крайни, ефективни резултати;
- Ориентация на учебно- възпитателната дейност към интересите, потребностите, стремежите на всеки ученик;
- Поощряване на самостоятелността и предприемчивостта на ръководители, учители, ученици , другите членове на училищната общност;
- Установяване на колегиални дружески отношения, които да подтикват към максимална педагогическа производителност;
- Изграждането на подходяща организационна култура, основана на възприета от всички ценностна система. Вярата в значимостта на всеки педагог, че може в определена степен да бъде новатор, е важен елемент на една ценностна система;
- Възприемане на маркетингова ориентация в управленска дейност.
- Обхващане все по-голям брой ученици в допълнителни дейности;
- Взаимодействие и сътрудничеството с учебни заведения, с неправителствени организации, фондации, Висши училища, Община и фирми.



