XGLGO-NICDR-JWY5K-QL4G8

Правилник за дейността - New Project - UNREGISTERED VERSION

Търси!
Go to content

Main menu:

Правилник за дейността

Документи

Чл.ЗО. /1/ За поддържане на добър ред, хигиена и опазване на имуществото в жилищните и др. помещения, предоставени за ползване на съответната група учениците дават ежедневно дежурство.
/2/ По утвърден от директора график групите осъществяват седмично дежурство в ЦПЛР-ОУО з учебно време, под ръководството и контрола на дежурния за седмицата групов възпитател или заместващия го.
/3/ Дежурната група се грижи за реда и хигиената в сградата и прилежащия й район, за опазване на имуществото в общите помещения и за осъществяване на връзка между портала и живущите в ЦПЛР-ОУО.
Чл.31/1/ С Наредба за детските и ученическите туристически пътувания с обща цена, инициирани от институциите в системата за предучилищното и училищното образование се уреждат условията и редът за извършване на детските и ученически туристически пътувания с обща цена в страната и в чужбина, инициирани от институциите в системата на предучилищното и училищно образование, наричани по- нагагьк ..туристически пътувания"
/2/Не са предмет на наредбата инициираните от институциите в системата на предучилищното и училищното образование:

еднодневни екску рзии, кои го не са туристическо пътуване с обща цена, съгласно § 1, т. 67 от допълнителната разпоредба на Закона за туризма;

прояви в областта на науките и технологиите, изкуствата и спорта на общинско, областно, национално и международно ниво;

посещения на културни и групови прояви за деца и ученици (театър, кино, изложба, цирк. концерт и др.), когато не са организирани като туристическо пътуване с обща цена:
наблюдателни експедиции и учебни наблюдения, свързани с образователните функции на астрономическите обсерватории и планстариумите;
организиран от общината отдих на деца и ученици в собствени почивни бази;
Раздел П-КОНТРОЛ НА УЧЕБНО- ВЪЗПИТАТЕЛЕН ПРОЦЕС

Чл.32. Контролът на дейността на ЦПЛР-ОУО сс осъществява от представители на оторизирани за целта институции.
Чл.ЗЗ. Вътрешният контрол /административен и педагогически/ се осъществява от Директора, а непедаго! ическият - от Зам. Директора.
Чл.34. Контролната дейност в ЦПЛР-ОУО се регламентира с годишните планове на ръководството и на възпитателите и се конкретизира с месечните задачи на ръководството и седмични на възпитателите.
Чл.35. Изборът на формите на контрол е прерогатив на проверяващите длъжностни лица.
Чл.36. Длъжностни лица в ЦПЛР-ОУО, упълномощени от директора по конкретен повод, упражняват контрол съобразно делегираните им пълномощия.

Раздел ///- ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ДОКУМЕНТАЦИЯ

Чл.37./1/ В ЦПЛР-ОУО се води следната документация по образец на МОН или по образец, утвърден от НС:
дневник на групата;
заповедна книга;
протоколна книга на ПС;
протоколна книга на Общото събрание на трудовия колектив;
дневник за нощните дежурства на възпитателите;
входящ и изходящ дневник;
книга за впечатленията на контролните органи;
книга за контролната дейност на директора:
списък Образец № 3: Ю.счетоводни регистри и отчетни форми;
11 .картон за раздадените от библиотеката книги;
книга за инструктаж на учениците и персонала по охрана на труда и противопожарната безопасност;
архив  на личните дела
регистрационен дневник на документите за прием на ученици в Ц11J1P
книга  за даренията;
/2/Документацията се води и съхранява от длъжностните лица,определени със заповед на директора съгласно Наредба №8 за документи в системата на предучилищното и училищно образование.
/3/ Имащите достъп до документацията служебни лица нямат право да я изнасят извън сградата на ЦПЛР-ОУО или да я предават на други лица без знанието и съгласието на директора.
4.1. 38./1/ Архивът на ЦПЛР-ОУО се регистрира, като самостоятелен.
/2/ Архивът се съхранява в специално помещение в сградата на 1U1ЛР-ОУО и се води от длъжностно лице. определено от директора.
/3/ Достъп до архива имат само директорът и оторизираното длъжностно лице.
Чл. 39. Ползването на архива от други лица и нанасянето на корекции в задължителната документация става по начин, определен с нормативните изисквания. ГЛАВА ЧЕТВЪРТА -

УЧАСТНИЦИ В ОБРАЗОВАТЕЛНО-КОНСУЛТАТИВНИЯ И ВЪЗПИТАТЕЛЕН ПРОЦЕС
Раздел I - ВЪЗПИТАТЕЛИ

Чл, 40./1/ Възпитатели са отговарящите на изискванията за заемане на длъжността педагогически кадри, назначени в ЦПЛР-ОУО.
/2/ Дежурен е възпитателят, който е на смяна.
Чл. 41. Възпитателят има право:
да прави предложения за подобряване на резултатите от дейността вЦ1 IJIP-ОУО;
да предлага и налага наказания и поощрения на ученици в рамките на своите провомощия;
да освобождава ученици от нощуване в IЩЛР-ОУО по негова преценка и след като е уведомил директора: да членува в професионални организации и да взема участие в работата на регионалните и националните им органи.
4.1. 42. Възпитателят планира дейността си годишно и я конкретизира със седмични планове.
lLi. 43. Възпитателят не може да нарушава правата на детето и ученика, да унижава личното им достойнство, да прилага форми на физическо и психическо насилие върху тях.
Чл. 44. За неизпълнение на професионалните си задължения и нарушения на трудовата дисциплина, възпитагеляг носи дисциплинарна отговорност и се наказва съгласно КТ.
Чл. 45. (1 )Възпитателят е длъжен:
да изпълнява определените му с длъжностната характеристика
и други нормативни актове задължения;

да сс грижи за психическото и физическо здраве на учениците по време на престоя им в ЦПЛР-ОУО и при организирани от него извън ЦПЛР-ОУО дейности;

да води задължителната документация на поверената му група;

да осъществява ежедневен педагогически контрол върху самоподготовката на учениците, хигиената, реда и опазване на МТБ в апартаменти 1с на групата;

да работи за развитие на интересите и способностите на учениците от ЦПЛР-ОУО:
при настаняване да запознае учениците и техните родители с основните изисквания на този Правилник

да уведоми писмено родителите /настойниците на учениците, направили неоснователни отсъствия, за извършените от тях нарушения и наложените им наказания;

да провежда при поискване консултации с нуждаещите се ученици;
да изпълнява решенията на 11С, както и препоръките на директора и контролните орг ани;
Ю.да повишава професионалната си квалификация чрез самостоятелна подготовка на собствена издръжка или със средства от държавния бюджет в случаите на въвеждане на нови или промяна на съществуващите държавни образователни изисквгния; 1 1 .да поддържа висок стандарт на професионално поведение, като постоянно обогатява знанията и уменията си.
(2) Възпитателите нощна смяна:

ce грижат се за реда в ЦПЛР-ОУО от 20.00 до 08.00 часа. следят за спазването на установения режим;
следят за навременното прибиране на учениците в сградата и стаите:
записват в книгата за дежурства всички произшествия, отсъствия, закъснения и заболели ученици;
правят две задължителни проверки с начало 21.30 през зимния период и 22.30 часа с влизане в стаите, а при необходимост или подаден сигнал и допълнителни;
набират информация за случаите по ал. 3 на този член и.я предават на груповите възпитатели , а при особени случаи - и на директора;
сигнализират съответните органи на тел. 112 и директора при следните извънредни произшествия:

внезапни тежки заболявания и контузии на ученици;
пожар, аварии , стихийни бедствия и др. п.;
тежки нарушения на реда и дисциплината:
(3) При отсъствие на ученик, за което няма предварителна информация груповите/дежурните възпитателите в срок до 24 часа докладват на директора установява! контакти с родителите/настойниците на ученика, с училището, съучениците и живущите с него в ЦПЛР-ОУО; ако тези проучвания не доведат до необходимия резултат в този срок - предават случая на РДВР гр. Хасково
(4) Дежурните възпитатели нямат право да напускат работною си място до пристиганс на слсдващата смяна.
Чл. 46. Дежурните нощни възпитатели имат всички права и задължения, предоставени им с Правилника за вътрешния ред в ЦПЛР.
Раздел // - ПОМОЩНИ 11 ОБСЛУЖВАЩ ПЕРСОНАЛ
Чл. 47. Помощен и обслужващ персонал са отговарящите на условията за заемане на длъжността служители и работници, назначени в ЦПЛР-ОУО.
Чл. 48. Назначаването на помощен и обслужващ персонал става след събеседване с кандидата за установяване пригодността му за работа в специфичните условия на ЦПЛР-ОУО и запознаване с длъжностната характеристика на съответното работно място срещу подпис.
Чл. 49. Режимът на работа на помощния и обслужващ персонал се регламентират с Правилника за вътрешния ред в ЦПЛР-ОУО.
Чл. 50. (1) Помощния и обслужващия персонал осигурява в ЦПЛР-ОУО безопасни и здравословни условия за труд и отдих на учениците.
(2) Графиците за работа на помощния и обслужващ персонал осигуряват нормалното и непрекъснато функциониране на Общежитието по време на учебни занятия 24 часа в денонощието.
Чл. 51. Помощният и обслужващ персонал е подчинен на директора, а в негово отсъствие - на заместващия го.
Раздел ///, УЧЕНИЦИ
Чл. 52. Ученици в ЦПЛР-ОУО са лицата, обучаващи се в дневна форма на обучение в училищата на територията на гр.Хасково и настанени за живеене в сградата на общежитието.
А. Приемане, настаняване и Отново устройване на учениците
Чл. 53. (1) Приемане на ученици в ЦПЛР-ОУО става ежегодно след запознаване с условията за живеене, основните права и задължения на учениците, установени с този правилник и подаване на писмено заявление което да с заведено в дневника за входяща кореспонденция на ОУО от кандидатите до директора, подписано и от родител/настойник, удостоверено с пълномощно.
(2) Учениците, които се приемат с особено мнение на заседание на Педагогическия съвет, могат да бъдат настанени след определяне на срок за обитаване на общежитието, определен от Педагогическия съвет
/3/ Подреждането на кандидатите се извършва от ПС по определени ежегодно от IIC критерии, огласени предварително по подходящ начин.
/4/ Решението на 1IC за приетите ученици се утвърждава със заповед на директора.
(5) Приетите ученици се обявяват в списък, утвърден от директора със заповед, който се поставя на достъпно и за външни лица място.
/6/ Освободените през учебната година места се попълват в оперативен порядък от директора, съгласувано със съответния групов възпитател и по предложение на ПС.
/7/ Настаняването на ученици в ЦПЛР-ОУО става от груповия възпитател в определени със заповед на директора жилищни помещения за времето до края на учебните занятия на съответната година.
/8/При настаняването на учениците получават ключ за стаята си .Ученикът подписва с присъстващия родител предварително направен от възпитателя опис за състоянието на имуществото в стаята.
Чл. 54. 11астанените в ЦПЛР-ОУО ученици плащат такса чупливост определена от ПС.
Чл. 55.(I) Настаняването на учениците в ЦПЛР-ОУО става от 15.09.до 30.06.-15.07. за оставащите па практика и 01.09. за Спортно училище.
(2) Родителите/настойниците могат да посещават децата си в стаите, където са настанени придружени от възпитател
/3/ Отстраняването от ЦПЛР-ОУО на учениците прели края на учебната година сгава със знанието на техните родители и след уреждане на всички задължения към ЦПЛР-ОУО

Доброволното  напускане на ЦПЛР-ОУО преди края на учебната година става въз основа на писмено заявление, подадено от ученика и подписано от родителя/настойника.което се завежда с входящ № в книгата за Входяща кореспонденция.
Ученици  ползващи хладилници в стаите си плащат 9лв.месечно,а ползващите бойлер по стаите -15лв.

Чл. 56. /// Не се допуска престой на ученици от ЦПЛР-ОУО след приключване на учебната година, както и на такива, преждепременно напуснали училище, преминали в друга форма на обучение, сключили граждански брак .
/2/ Специфичните случаи на престой по смисъла и след срока по предходната алинея се решават от ПС, а единичните случаи на краткосрочен престой - оперативно от директора.
И/11раиа, задължения и възпитателни мерки Чл. 57.

Учениците настанени в общежитието се разделят на групи ,съобразно нормативните изисквания.
I рупите се разпределят по сгаи според възраст,училище, и др.
Всяка група работи по общоприет приоритет по ПС на Годишен комплексен план и индувидуален план.направен от възпитателя и одобрен от директора.
Всички мероприятя се провеждат по възможност извън учебно

време.

Самоподготовката на учениците се извършва по стаи и занимални под ръководството на дежурния възпитател.
Консултации по съответните предмети с възпитателите сс провеждат в занималните.
Консултациите по професионално ориентиране се извършва по график утвърден със заповед на директора.
Чл. 58. /1/ Ученикът от ЦПЛР-ОУО има право

Да ползва материалната база на ОУО за битови, учебни, социални, културно- масови и спортни дейности.

Да  получава от възпитателите консултации, информация и специализирана помощ по въпроси, свързани с неговото обучение и възпитание.

Да участва по собствен избор във всички групи и състави в общежитието.
Да  бъде насочван, стимулиран и подпомаган за развитие на неговите дарби, умствени и физически способности.

Да  бъде защитен от педагогическия колектив и ръководството при накърняване на човешките му права и личното достойнство.
Да получава обща подкрепа за своето личностно развитие и бъде поощряван с морални и материални награди за добри постижения в заниманията по интереси, спортни мероприятия и дейностите от извънучилищния живот на ОУО.
Да се обръща за съвет и помощ по всякакви лични и битови въпроси към възпитателя на своята група или ръководството.
Да  се възпитава и обучава в здравословна и сигурна среда.
Да  дава мнения и предложения за полезни дейности в общежитието, които биха предизвикали интерес и v другите ученици.

Ю.Да търси съдействие и защита от ръководството на ОУО, ако е подложен на тормоз или дискриминация от страна на лице от педагогическия или непедагогическия персонал, както и от други ученици, настанени в общежитието.
/2/ Ученнкът от ЦПЛР-ОУО задължения:
1 .Да изпълнява учебните си задължения и поссщава редовно учебните занятия в училище.

Да  спазва правилата за поведение и режима в общежитието.
самостоятелна подготовка /консултации/по определен график;
прибиране в общежитието - 22.00 ч./лятно и зимно време/;
желаещите да работят при подписана лично пред възпитателя декларация за съгласие от родителите - до 24.00 ч. без да пречат с това на отдиха на останалите ученици.
Да  пази авторитета на общежитието и допринася за добрите му, създадени през годините традиции.
Да  опазва имуществото, което срещу подпис получава в начапото на годината и което предават лично в края на същата.

З.Да пази материалната база и чистотата в сгаи. коридори, стьлбища, зали. тераси и района на общежитието.

да поддържа добър ред и хигиена в спалните, занималните и другите места, предоставени му за ползване;

Да  бъде в стаята си за проверка преди да дойде възпитателя, да пази тишина и нс пречи па останалите живущи на етажа. Движение по стаи и етажи след нощната проверка е нежелателно.

В  случай на възникнал проблем да се обажда най- напред на дежурния възпитател.
Да освобождава при необходимост/в неучебно време/стаята, в която живее. Ю.Да не залоства и заключва стаите при наличие на ученици в тях.    Да не размества мебели в стаите и да не взема и ползва чужди вещи без разрешение.
При отпътуване през седмицата да уведоми предварително дежурния възпитател.
Да  носи персонална отговорност за опазване на личните си вещи - пари, скъпоценни предмети и бижута, лаптопи, компютри, джиесеми, телевизори и т.н.; да не оставя отключена стаята си, когато отсъства от нея.
Да оказва съдействие при проверка на стаите от възпитатели- членове на комисии при ОУО и домакините. При необходимост стаята може да бъде проверена и в негово отсъствие.
Да оставя ключа от стаята си при напущане на общежитието на портала; ключът не се дава на ученици от други стаи.
да изпълнява своите задължения, определени с този правилник, както и разпоредбите на директора, възпитателите и другия персонал от ЦПЛР-ОУО;
да удостоверява пред груповия /дежурния възпитател отсъствията си в учебни дни с медицинска бележка, писмо от родителя /настойника, от класния ръководител или с друг оправдателен документ;

Във връзка с пандемичната Ковид обстановка в страната, заповеди те на министъра на здравеопазването.при извънредна обстановка и най-важното - опазване живота и здравето на всеки в общежитието, ученикът трябва да спазва следните правила:
а/ при влизане в общежитието да дезинфекцира ръцете си от дозаторите , сложени в предверието на двата блока;
б/ носенето на маска е задължително в общите закрити части на общежитието- предверие, фоайе, стълбище, коридори , общите санитарни възли, възпитателски стаи, занимални. където се събират и разговарят повече деца ; в/ да спазва предписаната от министерството на здравеопазването дистанция от 1.5 м.;
г/да спазва строго лична хигиена - често миене на ръце със сапун, с гел. мокри антибактериални кърпички, с течен дезинфектант и др. /в стаята си всеки ученик е длъжен да си осигури лични предпазни и хигиенни средства/; д/ в случай на съмнение за влошено здравословно състояние /особено при температура над 37 градуса/ незабавно да уведоми дежурния възпитател и своите родители, за да се вземат бързи мерки за превенция или карантина на ученика от съответните здравни власти./; в случай на нужда температурата се мери с безконтактен термометър от дежурния възпитател, с/ с цел спокойствие, сигурност и предпазване от вируса се забранява безцелното движение и събиране по коридори и етажи след нощна проверка, ж/ при обявени нови извънредни мерки от министерството на здравеопазването учениците ще бъдат уведомявани своевременно.

Дисциплина, дезинфекции, дистанция, контрол - това са основните правила, които всеки живущ в общежитието е длъжен отговорно да спазва, за да предпази себе си и другите
около него от вирус Ковид 19.

Чл. 59. /1 / За неизпълнение на задълженията си, определени с Закона за предучилищно и училищно образование и този Правилник на учениците се налагат следните възпитателни мерки:
забележка;
предупреждение за отстраняване от ЦПЛР-ОУО;
отстраняване от ЦГ1ЛР-ОУО за определен срок. който е не по-
малък от един месец и не по-дълъг от една учебна година.
/2/ Критериите за налагане на възпитателните мерки по предходната алинея се приемат ежегодно с решение на ПС.
/3/ Възпитателните мерки по ал. 1, т. 1 по този член се налагат и отменят със заповед на директора по обосновано предложение на груповия възпитател, а тези по т. 2 и 3 се налагат и отменят със заповед на директора с решение на IIC и след мотивиран писмен доклад, подписан /и/ от груповия възпитател.
/4/ Преди налагане на възпитателните мерки по ал. 1 груповият възпитател е длъжен да уведоми писмено родителя /настойника/ на ученика.
/5/Директорът и възпитателите са длъжни преди налагане на възпитателните мерки по ал. 1, т. 3 да изслушат ученика и да проверят фактите и обстоятелствата, свързани с нарушението.
/6/ Възпитателните мерки по ал. 1, т. 3 сс налагат при тежки нарушения на правилата за пребиваване в ЦПЛР-ОУО. Педагогическият съвет обсъжда мотивирания писмен доклад на възпитателя, подписан /и/ от груповия възпитател за извършеното нарушение и изслушва ученика, избран от него възпитател или друг ученик. На обсъждането може да присъства родителят/настойникът на ученика.
/7/ В заповедта на директора, издадена по реда на ат. 3 на този член се посочват основанието, видът на възпитателната мярка, срокът на действието и причините за налагането й.
/8/ Възпитателните мерки по ал. 1, т. 2 и т.З запазват силата си и през следващата учебна година в случай, че са наложени до 30 учебни дни преди изтичане на I I-я учебен срок на текущата.
/9/ Възпитателните мерки по ал. 1 се заличават с изтичане на съответната учебна година, ако това не е направено предсрочно.
/10/ Възпитателните мерки и тяхното заличаване се вписват в дневника на групата и за това се уведомяват писмено родителите/ настойниците на ученика и ръководството на училището, в което гой се обучава.
/11/ Заповедите на директора за налагане на възпитателните мерки по ап.1 могат да се обжалват пред началника на Регионалното управление по образование Хасково.  *
Чл. 60/1/ Възпитателните мерки по чл. 61, ал. 1 се налагат на учениците от IЦ1ЛР и за допуснати неоснователни отсъствия, като следва:
- за 15 закъснения или 10 нейзвинени отсъствия - по т. 1;

за 20 закъснения или 15 неизвинени отсъствия - по т. 2;
за над 20 закъснения или 15неизвинени отсъствия - по т.З.

/2/ За неоснователни се считат отсъствията, които не са удостоверени по реда на чл. 60. т. 4.
Чл. 61. За рецидиви в нарушаване на хигиената, реда и дисциплината в ЦПЛР-ОУО възпитателите могат да правят мотивирани писмени предложения на директора и на ПС да вземат решения възпитателните мерки по чл. 61 ал.1 т.1 и т.2 да са придружени с изискване за полагане на обшествено-полезен труд в полза на ЦГ1ЛР, който не може да е повече от един астрономически час дневно.

ГЛАВА ПЕТА - УПРАВЛЕНИЕ И РЕСУРСНО ОСИГУРЯВАНЕ

Чл. 62. Органи за управление на IЦ1ЛР са директорът и ПС.
Раздел /-ДИРЕКТОР
Чл. 63. /1/ Директорът:

организира, контролира и отговаря за цялостната дейност в ЦПЛР-ОУО;
спазва и прилага държавните образователни изисквания;
осигурява безопасни условия за живеене, обучение, възпитание и труд;
представлява ЦПЛР-ОУО пред органи, организации и лица и сключва договори с физически й юридически лица по предмета на дейност на ЦПЛР-ОУО в съответствие с предоставените му правомощия;
отговаря за законосъобразното, целесъобразно и икономично разходване на бюджетните средства:
сключва и прекратява трудови договори с педагогическия и друг персонал в ЦПЛР-ОУО по реда на КТ;
награждава и наказва ученици, възпитатели, служители и работници в ЦПЛР-ОУО в съответствие с КТ, ЗПУО и този Правилник;
организира приема в ЦЛЛР-ОУО и създава условия за нормално функциониране на ЦПЛР-ОУО;
контролира и отговаря за правилното водене и съхраняване на задължителната документация на ЦПЛР-ОУО;

Ю.осигурява условия за здравио-профилактична дейност в ЦПЛР- ОУО;
11.изготвя и утвърждава длъжностното разписание на персонала и утвърждава поименно разписание на длъжностите, длъжностните характеристики и работните заплати: 12.отговаря за стопанисването, поддържането и обогатяването на
МТБ на ЦПЛР-ОУО; 13.Информира ПС за финансовото състояние и тенденциите за

развитие на Ц11ЛР-ОУО: 14.определя със заповед свой заместник от педагогическия персона! при отсъствие за срок по-малък от 30 катендарни дни. /1/ Директорът е председател на I1C и на Общото събрание на трудовия колектив и осигурява изпълнението на решенията им. Извънредно заседание на ОС се свиква при необходимост от директора или с писмено искане до директора на най-малко 1/3 от числения му състав.
/2/ Административните актове на директора могат да се отменят от началника на Регионатното управление по образование.

/З/при отцъствие на директора се замества от зам.директора Раздел 11 - ПЕДАГОГИЧЕСКИ СЪВЕТ

Чл. 64. /1/ Педагогическият съвет на ЦПЛР-ОУО е специализиран орган за разглеждане и решаване на основни ледагогически въпроси:

приема и актуализира планове и стратегии за развитие на ЦПЛР-ОУО; "
приема и актуализира Правилника за устройството и дейността на ЦПЛР-ОУО;
приема годишните планове за работа на ПС и на ЦПЛР-ОУО:
избира формите на организация и методологията на учебно- помощната и възпитателна дейност;
обсъжда и взема решения по резултатите от учебно- помощна и възпитателна дейност;
определя начина за прием на ученици в Ц[ 1ЛР-ОУО;
обсъжда и приема планове за индивидуална работа с ученици със специфични потребности;
прави предложения на директора за поощряване и наказване на ученици, определя ежегодно критериите за налагане на наказания на учениците :

Ю.определя дейностите в ЦПЛР-ОУО извън държавните образователни изисквания и приема програми за осъществяването им; 11 .утвърждава ЦПЛР-ОУО -символи и ритуали, както и други предложения от образовате лно-възпитате лен характер

12.обсъжда и взема решения по санитарно-хигиенното състояние и функционалните възможности на МТБ;

13.Отчита изпълнението на решенията си от предходни заседания;
/2/ ПС включва в състава си педагогическия персонал и други специалисти с педагогически функции.
/3/ В заседанията на ПС при необходимост и с негово решение могат да участват и други лица от персонала, външни специалисти, ученици и представители на органите за ученическо самоуправление от ЦПЛР-ОУО.
Чл. 65. /1/ ИС се свиква най-малко веднъж на два месеца срещу подпис на поканените. Извънредно заседание на ПС се свиква при необходимост от директора или с писмено искане до директора на най-малко 1/3 от числения му състав.
/2/ Отсъствие от заседанията на ПС се допуска само по основателни причини с разрешение на председателстващия.
/3/ Решенията се приемат с обикновено мнозинство в присъствието на не по-малко от 2/3 от числения му състав и са задължителни за всички .длъжностни лица и ученици ЦПЛР-ОУО.
/4/ Решенията на ПС могат да се отменят от самия него с квалифицирано мнозинство 2/3 от гласовете на присъстващите или мотивирано от началника на Регионалния инспекторат по образование Хасково.
51 За всяко заседание на ПС се води протокол в протоколната книга, който се подписва от председателя и секретар и се подпечатва с печата на IUIJIP-ОУО.Решенията се отразяват в книгата за решения на ПС.
/6/ ПС избира свои помощни органи с мандат не по-дълъг от една учебна година, които при необходимост приема» свои планове за работа.

Раздел III - ОБЩО СЪБРАНИЕ НА ТРУДОВИЯ КОЛЕКТИВ И ОРГАНИ ЗА УЧЕНИ ЧЕСКО СА МОУ ПРА В. ТЕН И Е

Чл. 66. /1/ Общото събрание е орган за решаване на специфични проблеми па трудовия колектив. Заседанията на общото събрание се считат за легитимни, ако на него са присъствали най-малко 2/3 от членовете му.
/2/ Членовете на общото събрание са всички работещи в ЦПЛР- ОУО по основно Грудово правоотношение.
/3/ Обшото събрание се свиква при необходимост от директора или по писмено искане до него на най-малко 2/3 от членовете му.
/4/ За всяко заседание на обшото събрание се води протокол, който се подписва от председателя и секретаря на събранието.
/5/ Решенията на общото събрание не могат да противоречат на действащото законодателство, вземат се с обикновено мнозинство и са задължителни за всички негови членове.
/6/ Решения на общото събрание магат да се отменят от самото него с квалифицирано мнозинство 2/3 от присъстващите.
/7/ Директорът е длъжен да представя реализацията на бюджета на всяко тримесечие
Чл. 67. /1/ Органи на ученическо самоуправление в ЦПЛР-ОУО са:
за общежитието - Ученически съвет:
за групите - групови ръководства.
/2/ Органите за ученическо самоуправление са изборни с мандат една учебна година.
/3/ Органите за ученическо самоуправление към общежитието се подпомагат организационно и методически от изградени към ПС комисии, а тези към групите - от груповите възпитатели.
/4/ Органите на ученическо самоуправление работят с планове, съобразени с утвърдените планови документи в ЦПЛР-ОУО.
Раздел IV-ФИНАНСИРАНЕ И ИНФОРМАЦИОННО ОСИГУРЯВАНЕ
Чл.68. /1/ Финансирането на ЦПЛР-ОУО се осъществява със средства от държавния бюджет чрез Община Хасково.
/2/ Размерът на средствата по ал. 1 се определя съгласно държавните образователни изисквания за едногодишна издръжка на ученици от общежития/обслужващи звена/.
/3/ Чрез държавния бюджет се осигуряват средства за заплати, осигурителни вноски, издръжка и поддържане на МТБ.
/4/финансов отчет за законосъобразно и целесъобразно разходване на средствата по тримесечие
Чл. 69. Директорът и счетоводителят ежегодно разработват бюджет в съответствие с нормативните документи и осигурява неговото изпълнение.
Чл. 70. /1/ Информационното осигуряване е право и задължение на ръководството и персонала на ЦПЛР-ОУО.
/2/ Информационното осигуряване в ЦПЛР-ОУО включва:

обща информация за статута на ЦПЛР-ОУО - състояние и перспективи за развитие, промени в съдържанието и организацията на дейността, произтичащи от действащата нормативна уредба и други подобни;

специализирана информация - педагогическа, методическа, учебно-възпитателна, финансово-стопанска и други;
управленска информация - заповеди? решения, съобщения, указания, писма и други.
/3/ Информационното обслужване е двупосочно - в, през и между обособените ерархични нива в ЦПЛР-ОУО - от учениците към директора и обратно.
Чл. 71. Източници на информация в ЦПЛР-ОУО са задължителната документация, отчети, доклади, нормативни актове, констативни протоколи, писмената кореспонденция и др. При необходимост и с разрешение на директора информация може да се набира чрез анкети, наблюдения, проверки, разговори и др.
Чл. 72. Отказ от подаване на информация, необходима за нуждите на служебни органи е недопустим и се санкционира съгласно нормативната уредба.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Този Правилник е приет с решение на ПС на ЦПЛР-ОУО гр. Хасково, протокол № 01/15.09.2022г.
§ 2. Този Правилник влиза в сила-от датата на приемането му и отменя досега действащия.
§ 3. Този Правилник може да се променя само с решение на ПС на общежитието. Промени по смисъла на този параграф са валидни само след санкция на началника на Регионалното управление по образование Хасково
§ 4. Ученици приети с особено мнение са. тези. чието поведение не отговаря на задълженията им. определени с настоящия Правилник, при престоя им в Ученическо общежитие през предходни учебни години   Утвърждавам:
Димитър Цветков;
Директор на ЦПЛР-ОУО Хасково
ПРАВИЛНИК
ЗА
ДЕЙНОСТТА НА

ЦЕНТЪР ЗА ПОДКРЕПА ЗА ЛИЧНОСТНО РАЗВИТИЕ-ОБИДИНЕНИ УЧЕНИЧЕСКИ ОБЩЕЖИТИЯ

гр.ХАСКОВО  ЗА УЧЕБНАТА 2022-2023г   ГЛАВА ПЪРВА - ОБШИ ПОЛОЖЕНИЯ
ЧлЛ. Този Правилник е разработен на основание чл.28.ал.1 .т.2 от ЗПУО .С него се уреждат условията за ползване на ученическите общежития я Хасково.
Чл.2. Съгласно Конституцията на РБ и ЗНП, дейностите в ЦПЛР-ОУО се осъществяват на книжовен български език.
Чл.З. На територията на ЦПЛР-ОУО не се допускат дейности и прояви, противоречащи на моралните норми и законите на РБ. както и идеологическа и религиозна пропаганда.
Чл.4. Правилникът за устройството и дейност на ЦПЛР-ОУО /наричан по- долу ..ПРАВИЛНИКЪ Т"/ е задължителен за всички лица, намиращи се на територията на ЦПЛР-ОУО -педагогически и непедагогически персонал, ученици,родители и др.
Чл.З. /1/ Учениците, домуваши в ЦПЛР-ОУО, ползват безплатно базата, както и безплатни консултации в процеса на учебната им подготовка или за развитието на техните интереси и способности в рамките на държавните образователни изисквания.
/2/За дейности извън държавните образователни изисквания домуващите ученици заплащат такси по ред, определен от Общинския съвет
Чл.6. Външни лица се допускат в Общежитието само с разрешение на дежуриия възпитател.
Чл.7. Пропускателният режим в ЦПЛР-ОУО се урежда със специално писмено указание на директора.

Неизпълнението на изискванията по този Правилник от работници и служители на ЦПЛР-ОУО се наказва съгласно нормите на КТ.
Работните смени на Възпитателите и Помощния персонал се изготвя ежемесечно от определени със Заповед служители.

ГЛАВА ВТОРА - ПРАВА НЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОЬЩЕРЖИТНЕТО
Раздел L СТАТУТИ УСТРОЙСТВО
Чл.10. ЦПЛР-ОУО е общинско извънучилищно педагогическо заведение, обслужващо образователната система на територията на гр. Хасково.
Чл.11. ЦПЛР-ОУО се финансира от държавния бюджет като второстепенен разпоредител и ползва имот - публична общинска собственост.   
Чл. 12. ЦПЛР-ОУО е самостоятелно юридическо лице с кръгъл печат, банкова сметка, данъчен номер, идентификационен код по БУЛСТАТ и седалище с адрес гр. Хасково, бул..,Ст.Стамболов" 8.
Чл.13. ЦПЛР-ОУО се представлява от директор, чиито права и задължения са уредени със ЗГ1УО и Наредба №15 .
Чл.14. Числеността на персонала и щатно-длъжностното разписание се in готвнг ежегодно, съобразно депетващата нормативна уредба п нуждите на ЦПЛР- ОУО
Чл.15. /1/ ЦПЛР-ОУО има право:

Да предоставя собствено движимо и недвижимо имущество за провеждане на квалификационна и творческа дейност, образователни и други услуги, ако това не е във вреда на учебния и възпитателен процес при спазване на санитарно-хигиенните изисквания;
Да се разпорежда самостоятелно с бюджетните си средства:
Да определя вътрешната си организация, символи, ритуали;
Да определя начина за прием на ученици;

Да определя организацията, методиката и средствата на учебния и възпитателен процес в Ц11ЛР-ОУО;

да се сдружава с юридически лица от страната и чужбина, да сключва договори и участва з програми и проекти, ако това не противоречи на нормативната уредба.

/2/1Ц1ЛР-ОУО носи отговорност за:
изпълнение на държавните образователни изисквания, засягащи дейността му:

създаване на условия за опазване на живота и укрепване на здравето на учениците, които живеят в на ЦПЛР-ОУО при осъщес! вяване на дейността си;
опазването и обогатяването на МТБ;
допускането на дейности и прояви в предоставената му М ГБ, които противоречат на законите на страната, ограничават правата и свободите на личността или или са в противоречие с ЗПУО и Наредба №15

Раздел 1L ХАРАКТЕР II СЪДЪРЖАНИЕ НА ДЕЙНОСТТА
Чл16. Дейността в ЦПЛР-ОУО е педагогическа, със специфика, детерминирана от статута на ЦПЛР-ОУО като извънучилищно заведение, обслужващо учебните заведения в Хасково.
Чл.17.(1) Спецификата на дейността на ЦПЛР-ОУО се характеризира със следните функции:

Създаване на условия за продължаване на учебния процес в извънучилищни условия;
Създаване на условия за пълноценен учебен труд и отдих на учениците;
Задоволяване на жилищни нужди на» редовни учениците от държавните и общински училища на област Хасково с постоянно местоживеене извън него (2) I Злостната дейност в ЦПЛР-ОУО се организира и осъществява в интерес на учениците.

Чл.18. Дейността в ЦПЛР-ОУО се планира с годишен план, приети на заседание на ПС и утвърдени от директора.
ЧлЛ9. В свободното време на учениците ЦПЛР-ОУО създава условия и възможности за удовлетворяване и развитие на техни специфични интереси и потребности в областта на изкуствата, науката, техниката и спорта.
Чл.20. Педагогическата дейност в ЦПЛР-ОУО се осъществява от правоспособни възпитатели, назначени от директора в съответствие с действащата нормативна уредба.
Чл.21. /1/ За нормалното функциониране на ЦПЛР като специфично педагогическо заведение се извършва необходимата административна, стопанска, финансова и друга дейност, непротиворечаща на основната.
/2/ За извършване на дейностите по ал.1 директорът назначава персонал съобразно нормативите за численост на персонала.
Чл.22.(1) ЦПЛР-ОУО работи пс време на учебни занятия през цялата учебна година като осигурява денонощен педагогически контрол и режим на пребиваващите ученици.

ЦПЛР-ОУО не работи когато се затварят училищата за почивни дни и национални празници и ваканции ЦПЛР-ОУО няма да работи за учениците
работното  време на персонала в ЦПЛР-ОУО е в съответствие с чл. 136 ал.1 от КТ;

(4 Задължителната норма преподавателска заетост на възпитателите се изпълнява в рамките на работното време.
(З)работното време на персонала от ЦПЛР-ОУО се отчита сумарно, съгласно чл. 142 от КТ.
Чл.23. /1/ При възникване на обстоятелства, правещи невъзможно нормалното функциониране на ЦПЛР-ОУО, по предложение на ръководството и с разрешение на РУО Хасково, ЦПЛР-ОУО се затваря.
/2/ По време на ваканциите и в случаите по ат. 1 учениците напускат ЦПЛР-ОУО и се прибират при родителите/настойниците си.
/3/ По решение на Педагогическия съвет ако броя на учениците е минимален - общежитието се затваря.
ГЛАВА ТРЕГА -
ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧЕБНО-ВЪЗПИТАТЕЛНА ДЕЙНОСТ
Раздел L СЪДЪРЖАНИЕ НА ВЪЗПИТА ТЕЛНА ДЕЙНОСТ, ОРГАНИЗАЦИОННИ ФОРМИ
Чл.24 Възпитателна дейност в ЦПЛР-ОУО се реализира в периода на учебните занятия с домуващите ученици.
Чл.25. /1/ Учебната и възпитателна дейност се осъществява с годишни и конкретизира със седмични планове на възпитателите, утвърдени от директора.
/2/ Активната учебно- възпитателна дейност се съобразява с психофизическите особености, възможностите и интересите на учениците и установения дневен режим в ЦПЛР-ОУО.
Чл.26. По своята същност учебно- възпитателна дейност в ЦПЛР-ОУО е педагогически процес за целенасочено взаимодействие между възпитатели и ученици за:

продължаване възпитанието и развитието на средношколците;
подпомагане на образователния процес в училище;
учене на учениците на стратегия за учене;

създаване на оптимални материално-веществени и психологически условия за живеене и самоусъвършенстване на учениците.
опазване психическото и физическо здраве на учениците.
Чл.27.Учебно -възпитателна дейност в ЦПЛР-ОУО се
реализира чрез:

индивидуални и групови консултации в процеса на самоподготовка:

помощна работа с ученици с пропуски в знанията и проблеми в самоподготовката;

взаимопомощ в самоподготовката на учениците;

възлагане на самостоятелна работа в процеса на самоподготовката от консултиращия възпитател;
подготвяне на учениците за изяви на равнище ЦПЛР-ОУО - вечери, срещи, разговори, изложби, състезания и други;
организирани посещения на лекции, семинари, концерти, филми, исторически и природни обекти:
организирани излети, екскурзии, празници, увеселения, чествания, тържества, спортни състезания и други;
включване във форми па извънкласна дсйност, opi анизирани в ЦПЛР-ОУО:

Занимания в компютърните кабинети на ЦПЛР-ОУО.

Учениците от гимназиален етап се подготвят в стаите си. а от осми клас - в занимашите.
Работа  в OPEC при обявено извънредно положение през платформа одобрена от МОН.
Чл.28. Прием на ученици в ЦПЛР-ОУО се извършва всяка учебна година съобразно капацитета на ЦПЛР-ОУО. При настаняване в общежитието 01.09. се попълва заявление и се заплаща такса чупливост.
Чл. 29/1/ Ежегодно, със заповед на директора, настанените в ЦПЛР-ОУО ученици се разпределят по групи, съгласно нормативите на MOII за пълняемост /2/ За всяка група директорът определя групов възпитател. /3/ Групите се номерират с римски цифри.
/4/ В I ДОЛР-ОУО може да се организират и групи за дейности, свързани с развитието на интересите, способностите и потребностите на учениците в областта на спорта, науката, техниката, технологиите, изкуствата и отдиха.

 
Back to content | Back to main menu